تبلیغات
ریزش مو ، افزایش قد، چاقی ، لاغری ، مسائل جنسی و ... - ماینوگسیدل
جستجوگر
  
ساعت و تاریخ

امکانات وبلاگ

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

لوگو کده وبلاگ
لینك به ما


تبلیغات

وبلاگ فارسی

آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

لینكدونی

 

                              

                                    ماینوکسیدیل دارویی برای جلوگیری از طاسی

 

   ماینوکسیدیل دارویی خوراکی بود که سال‌ها برای کنترل فشارخون بالا استفاده می‌شد. البته به دلیل عوارض جانبی شدید در حال حاضر این دارو برای درمان فشار خون بالا دیگر استفاده نمی‌شود، اما به دارویی برای جلوگیری از ریزش مو تبدیل شده است.

 

 

اما زمانی که این دارو مصرف می‌شد مشاهده شد با مصرف این دارو رویش مو در مناطق غیرمعمول از قبیل پیشانی و پشت دست‌ها دیده می‌شود.

 

این اتفاق جالب توجه و غیرمنتظره موجب شد تا ماینوکسیدیل تبدیل به یکی از پرمصرف‌ترین داروها برای جلوگیری از ریزش مو شود.

 

ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ‌های محیطی سبب کم شدن فشارخون می‌شود.

 

ظاهرا تاثیر آن بردرمان طاسی نیز احتمالا به دلیل همین گشادی رگ‌های سطح پوست و افزایش جریان خون است که موجب تحریک فولیکول‌های مو شده و از وضعیت استراحت به وضعیت رشد فعال درمی‌آیند.

 

هم‌اکنون محلول موضعی ماینوکسیدیل را به دو شکل غلظت ۵ درصد و غلظت ۲ درصد می‌توان از داروخانه تهیه کرد.

 

ماینوکسیدیل در خانم ها

اگر چه مطالعات اولیه در مورد این دارو برای طاسی در آقایان بوده است ولی مطالعات بعدی نشان داده است که اثرات ضد طاسی ماینوکسیدیل در خانم ها حتی از آقایان هم بیشتر است و علت آن این است که طاسی در خانم ها دارای طرح گسترده (دیفیوز) است و برخلاف آقایان پوست سر کاملاً طاس و بدون مو نشده ولذا همیشه مقداری مو در پوست سر خانم های طاس هست تا ماینوکسیدیل بتواند اثر کند.

 

موقتی بودن اثرات ماینوکسیدیل و لزوم مصرف همیشگی آن درخانم ها نیز مثل آقایان است و در ضمن مانند آقایان این دارو در خانم ها هم برای موهای خیلی ضعیف و کم جان (مانند خانم های خیلی مسن که یائسه شده اند) دارای اثر خاصی نمی باشد.یکی از مشکلات در رابطه با استعمال محلول موضعی ماینوکسیدیل بروز تحریک و خارش پوست سر (درماتیت تماسی) است که درصورت استفاده از فرم « کامپاند Compound » دارو بیشتر رخ می دهد (فرم کامپاند ماینوکسیدیل دارای مختصری تره تینوین Tretinoin است که باعث افزیش جذب پوستی دارو و تأثیر بیشتر آن می گردد ولی در همین راستا عوارض جانبی آن را هم بیشتر می کند.

 

 اگرچه غلظت ۵ درصد ماینوکسیدیل مؤثرتر است ولی چون نسبت به غلظت ۲ درصد دارای پروپیلن

 

گلیکول بیشتری است لذا چسبناک تر بوده و این موضوع استفاده از آن را برای خانم ها در طول روز

 

مشکل می سازد و لذا بهتر است که برای وعده صبح از غلظت ۲ درصد وبرای وعده شب از غلظت ۵ درصد مصرف شود.عوارض جانبی ماینوکسیدیل در خانم ها مختصری با آقایان متفاوت هستند.

 

 شیوع تحریک و خارش پوست (درماتیت تماسی) ناشی از استعمال ماینوکسیدیل در خانم ها بیشتر از آقایان است.

 میزان بروز موهای زائد صورت نیز در خانم ها بالاتر از آقایان می باشد البته این موها با قطع دارو به مرور زمان برطرف می شوند ولی وجود آنها یک مسئله واقعاً ناراحت کننده برای شخص است.

 در صورتیکه در هنگام مصرف دارو مواظب باشیم که قطرات دارو روی شقیقه ها و پیشانی نریزند این مشکل کمتر اتفاق می افتد ولی از بروز آن بطور کامل ممانعت نمی نماید.یکی دیگر از عوارض جانبی این محلول سرگیجه و کاهش فشارخون است که در برخی خانم ها اتفاق می افتد

 

 

مصرف صحیح

 

مقدار مصرف یک میلی لیتر مستقیما روی پوست سر و منطقه ریزش مو است که دوبار در روز در صبح و شب صورت می‌گیرد. مصرف شبانه باید ۴-۲ ساعت قبل از رفتن به رختخواب صورت گیرد.

 

بهتر است دارو با انگشتان مالیده شود و سپس دست‌ها شسته شوند. مقدار مصرف به میزان طاسی بستگی ندارد؛ لذا نیازی به مصرف بیش از ۴۰ قطره (۲میلی لیتر) در روز نیست.

 

این دارو هم در آقایان و هم در خانم‌ها می‌تواند مصرف شود. البته محلول ماینوکسیدیل ۵ درصد فقط برای درمان ریزش مورد آقایان مورد استفاده قرار گرفته و در زنان فقط با نظر پزشک مجاز است.

 

مصرف محلول ماینوکسیدیل ۵ درصد در زنان احتمال رویش موهای ناخواسته در سایر نواحی بدن را موجب می‌شود.

 

نتایج نشان می‌دهد میزان پاسخ به دارو درمورد ماینوکسیدیل ۵ درصد درحدود ۴۵درصد بیشتر از غلظت ۲ درصد آن است و نتایج به جای ۴ ماه در۲ ماه قابل توجه است.

 

این دارو باید در دمای زیر۳۰ درجه دور از نور و حرارت نگهداری واز یخ‌زدگی محافظت نمایید. این محلول قابل اشتعال است، بنابراین آن را دور از حرارت و شعله نگهداری کنید.

 

مینوكسیدیل‌ موضعی‌ برای‌درمان‌ طاسی‌ مردانه‌ آندروژنیك‌ در مردان‌و زنان‌ به‌كار می‌رود. احتمالا تأثیر این‌دارو در مردانی‌ كه‌ بیشتر موهای‌ قسمت‌جلوی‌ سرشان‌ ریخته‌ است‌، كمتر ازافرادی‌ است‌ كه‌ مبتلا به‌ طاسی‌ آندروژنیك‌سایر نواحی‌ می‌باشند.

 

مكانیسم‌ اثر:

به‌نظر می‌رسد كه‌ این‌ اثر داروبه‌واسطه‌ افزایش‌ جریان‌ خون‌ جلدی‌ ناشی‌از گشادی‌ عروق‌، تحریك‌ فولیكولهای‌ مواز وضعیت‌ استراحت‌ به‌ رشد فعال‌ وتحریك‌ سلولهای‌ فولیكول‌ مو باشد.

 

فارماكوكینتیك‌:

 

مقدار ناچیزی‌ ازمینوكسیدیل‌ موضعی‌ از طریق‌ پوست‌سالم‌ جذب‌ می‌شود. اثر دارو حداقل‌ چهارماه‌ پس‌ از شروع‌ درمان‌ دو بار در روز باداروی‌ ۲% شروع‌ شده‌ و طی‌ یك‌سال‌ به‌حداكثر می‌رسد.

 

به‌نظر می‌رسد كه‌ ۳-۴ماه‌ پس‌ از قطع‌ درمان‌، موهای‌ جدیدحاصل‌ از درمان‌ شروع‌ به‌ ریزش‌ نمایند وپیشرفت‌ ریزش‌ مو مجددŠ از سرگرفته‌شود. تقریب  ۹۵% از دارویی‌ كه‌ به‌طورسیستمیك‌ جذب‌ شده‌ است‌ طی‌ چهار روزاز بدن‌ دفع‌ می‌گردد.

 

هشدارها:

۱ ـ در صورت‌ وجود بیماریهای‌قلبی‌ ـ عروقی‌، زیادی‌ فشار خون‌، التهاب‌ یاجراحت‌ پوست‌ از قبیل‌ پسوریازیس‌پوست‌ سر یا آفتاب‌ سوختگی‌ شدید داروباید با احتیاط مصرف‌ شود

۲ ـ فشار خون‌، ضربان‌ قلب‌ و وزن‌ بیماران‌تحت‌ درمان‌ با مینوكسیدیل‌ موضعی‌ راباید تحت‌ نظر قرار داد.

۳ ـ مصرف‌ مكرر مینوكسیدیل‌ موضعی‌ممكن‌ است‌ منجر به‌ جذب‌ سیستمیك‌ آن‌ وبروز عوارض‌ جانبی‌ دارو شود.

 

تداخل‌های‌ دارویی‌:

 مصرف‌ همزمان‌مینوكسیدیل‌ موضعی‌ با فرآورده‌های‌حاوی‌ كورتیكواستروئیدها، مشتقات‌ نفتی‌ و یا رتینوئیدها ممكن‌ است‌ باافزایش‌ نفوذپذیری‌ استراتوم‌ كورنئوم‌باعث‌ تشدید جذب‌ جلدی‌ دارو شود.مصرف‌ همزمان‌ مینوكسیدیل‌ موضعی‌ وسیستمیك‌ به‌دلیل‌ احتمال‌ جذب‌ سیستمیك‌داروی‌ موضعی‌، ممكن‌ است‌ خطر سمیت‌آن‌ را افزایش‌ دهد.

 

 

عوارض جانبی

 

اگر از مقدار مصرف تجویز شده تجاوز نشود؛ معمولا عوارض جلدی به دنبال ندارد ولی خارش و سوزش بلافاصله پس از مصرف محلول گزارش شده است.

 

عوارضی همانند درد سینه، ضربان زیاد قلب، سرگیجه، سردرد، افزایش وزن ناگهانی و ورم قسمت انتهایی بدن نیز می‌تواند با مصرف ماینوکسیدیل پیش آید؛ البته معمولا این عوارض در مصرف بیش از اندازه این دارو رخ می‌دهد.

 

 

 

۱۰ فرمان

 

۱) مصرف این دارو در حاملگی توصیه نمی‌شود.

 

۲) پس از مصرف دارو؛ دست‌ها باید کاملا شسته شود.

 

۳) محلول ماینوکسیدیل فقط برای مصرف خارجی است؛ از خوردن آن جدا خودداری کنید.

 

۴) دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

 

۵) مصرف ماینوکسیدیل در افراد زیر ۱۸ سال و افراد مسن با تجویز پزشک انجام گیرد.

 

۶) مصرف این دارو در شیردهی ممنوع است.

 

۷) از استعمال دخانیات هنگام مصرف ماینوکسیدیل خودداری کنید، زیرا احتمال اشتعال آن وجود دارد.

 

۸) از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.

 

۹) هنگام مصرف این دارو؛ پوست سر باید کاملا خشک باشد، هرگز برای خشک کردن سر پس از مصرف دارو از موخشک کن برقی استفاده نشود.

 

10) درصورت نیاز به استفاده از رنگ مو؛ حالت‌دهنده و یا سایر فرآورده‌های مربوط به مو بهتر است ۲۴ ساعت قبل و بعد از مصرف فرآورده مورد نظر؛ از محلول ماینوکسیدیل ۵‌درصد استفاده کنید، لازم به ذکر است که پس از این مدت نیازی به ازدیاد مصرف دارو نیست.

 

زاندروکس XANDROX  چیست ؟

 

ماده اصلی داروی زاندروکس XANDROX  همان مینوکسیدیل است و بر خلاف تمام تبلیغات اینترنتی که این محلول ( دارو ) را معجزه پرشکی اعلام می کنند تفاوت چندانی با مینوکسیدیل ندارد

 

 زاندروکس  از موارد ذیل تشکیل شده است:

 - MINOXIDIL RETINOIC KETOCONAZOLE اسید AZELAIC مزایای MINOXIDIL یک محرک رشد مجدد مو می باشد که نتایج آن تثبیت شده است .

 

نکاتی که در هنگام مصرف زاندروکس باید رعایت گردد :

 

 ۱- از تماس محلول با چشم و دهان خودداری فرمایید

۲- هرگز برای جای دیگر بدن استفاده نکنید .

۳- بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید .

۴- پس از استعمال حتما دستها را بشویید .

۵- استفاده محلول برای سنین زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود .

۶- برای خانمهای حامله و خانمهایی که در مرحل اولیه حاملگی هستند توصیه نمی شود . اگر ریزش موی خود مطمئن نیستید استفاده از زاندروکس توصیه نمی گردد

۷- اگر به تازگی ریزش موی شما شروع شده استفاده از زاندروکس توصیه نمی شود .

۸- زاندروکس بر روی ریزش ارثی تاثیر ندارد .

۹- اگر پوست حساس دارید و یا لکه های قرمز و حساسیتهای پوستی دارید استفاده از زاندروکس تا درمان آن حساسیت توصیه نمی شود .

۱۰- از تابش مستقیم خورشید بر روی پوست سر و خود محلول جلوگیری می کند .موارد منع مصرف زاندروکس : موارد منع مصرف شامل تمام موارد منع مصرف مینوکسیدیل و همچنین موارد زیر است :عموما خارش و قرمزی محسوس بر روی پوست سر ایجاد می گردد . اگر این خاصیت ادامه پیدا کند . حتما با پزشک مشورت نمایید .

در صورت تماس با چشم فورا با آب شستشو دهید .اگر شما آلرژی و یا حساسیت به خصوصی دارید در مصرف زاندروکس حتما با پزشک مشورت نمایید .

 

در موارد عارض شده زیر مصرف دارو را قطع کرده و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 ۱- درد سینه

 ۲- طپش قلب

 ۳- غش کردن

 ۴- افزایش وزن ناگهانی

 ۵- ضخامت موهای صورت

 ۶- قرمزی و حساسیت طولانی مدت پوست سر

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

سوالات

پاسخ تمامی سوالات توسط دکتر صداقت پبشه دارای بورد تخصصی پوست و مو زیبایی داده شده است

تلفن مطب : 88206544- 88206545 – 88881101

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

سوال :

سلام دکتر- از وبلاگ شما بسیار خوشم امد و تبریک می گم

سوال من اینکه من 28 سال دارم و بیشتر موهام ریخته و دکتر رفتم و ایشان یک ماینوکسیدل خارجی و ایرانی داد اما یک دکتر داروخانه توصیه کرده که از سرم و شامبو های دوکری استفاده کنم به همران فینستراید لطفا راهنمای کنید؟

 

پاسخ:

باسلام اگر بیشتر موها ریخته ممکن است درمان دارویی خیلی کمک نکند .یا تاثیر ان خیلی قابل مشاهده نباشد .در اینصورت کاشت مو می تواند خیلی کمک کننده باشد

 

 

سوال:

 

سلاممن دختری 22 ساله هستم مدت دو سال است که از ماینوکسیدیل برای رفع ریزش مویم استفاده می کنم.ریزشه مویم قطع شده ولی می خواستم بپرسم چه مدت باید از این دارو استفاده کنم وآیا بعد چند سال با قطع این دارو دوباره موهایم میریزه؟با تشکر

 

پاسخ:

 

درمان هر بیماری از جمله ریزش مو بستگی به علت بیماری دارد بطور مثال ریزش موی ارثی همشه باید دارو مصرف کنید چون بهبودی وابسته به دارو است وعلت بیماری غیر قابل علاج است ولی ریزش موی ناشی از کم خونی بهبود کم خونی و نهایتا یک دوره یکساله و......ریزش مجدد موهای جدید نیز همینطور

 

 

سوال:

 

سلام خسته نباشید. اینقدر یک جمله ای جواب میدهید که اگر هم نخواهیم بدبین باشیم باز هم نمی شود. به هر حال می خواستم بدانم ماینوکسیدیل را می شود با یک تونیک دیگر استفاده کرد؟ ضمنا یک سوال دیگر هم دارم که اگر قرار باشد که از ویتامین د آفتاب استفاده کنیم با مشکل تیره گی پوست و استفاده نکردن از کرم های ضد آفتاب چه بکنیم؟ ممنون و موفق باشید

 

پاسخ:

 

باسلام پاسخ طولانی بیشتر گیج کننده است .اول بفرمایید چه دارویی تا بتوانم بگویم می شود یا خیر.ولی برای درمان ریزش مو این دارو به تنهایی کافی است.میزان نیاز به افتاب برای تولید ویتامیند بسیار ناچیز است ودر کشورهای افتاب خیز مثل کشور ما با لحظاتی تماس کفایت میکند تماس بیش از ان پوست را دچار مشکلات جدی میکند

چند مطلب اخیر آرشیو شده