تبلیغات
ریزش مو ، افزایش قد، چاقی ، لاغری ، مسائل جنسی و ... - مواد نیروزا
جستجوگر
  
ساعت و تاریخ

امکانات وبلاگ

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

لوگو کده وبلاگ
لینك به ما


تبلیغات

وبلاگ فارسی

آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

لینكدونی

 

مواد نیروزا

 

امروزه رویكرد جوانان به ورزش باعث خرسندی است چرا كه انسان سالم است كه می‌تواند باعث سازندگی كشور و سرافرازی میهن شود. با وجود آن كه طی سال های اخیر، شاهد رشد استفاده از مواد نیروزا در بین جوانان خصوصاً در باشگاه های بدنسازی و بروز عوارض استفاده نادرست این مواد هستیم. نبود آگاهی نسبت به عوارض استفاده غیرضروری از مواد و نبود الگوی مناسب، مسائل اجتماعی و روانشناختی و به موازات این هم، گروهی به نام سودجویان از عوامل ترویج استفاده از این مواد است.

 

در این میان نبود قانون و تجویزهای غیراصولی از سوی برخی مربیان بدنسازی و حتی بعضی ورزشكاران، باعث رونق بازار سیاه مواد نیروزا و تولید غیرقانونی و تقلبی این مواد، مكمل های غذایی و داروهای هورمونی شده است.

 

متاسفانه به كرات دیده می‌شود كه استفاده از مواد نیروزا و عضله ساز به فراوانی در سالن‌های ورزشی به جوانان توصیه و عرضه می‌شود كه مصرف این داروها نه تنها مفید نمی‌باشد بلكه عوارض فراوانی نیز همراه دارد كه در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می‌شود:

 

مواد نیروزا از دسته استروئیدی آنابولیزان هستند كه این داروها مشتقات هورمون مردانه یاتستوسترون می‌باشد كه در مقایسه با خود تستوسترون (هورمون مردساز) دارای اثرات آنابولیك بیشتر و اثرات مردانه (آندورونیك) كمتر هستند. این داروها به منظور بالا بردن میزان كارایی، افزایش حجم و قدرت عضلانی، افزایش حالت تهاجمی و كاهش احساس خستگی مورد مصرف قرار می‌گیرند.

 

 

 

مصارف درمانی این گروه دارویی شامل:

 

-          اختلالات عملكرد غدد جنسی مردانه.

 

-          كم خونی.

 

-          سرطان پستان.

 

-          آنزیودام ارثی.

 

-          آندومتریوز.

 

-          تاخیر در ترمیم استئوپروز (پوكی استخوان).

 

-          سوختگی و جراحی.

 

به صورت كوتاه مدت از نوع خوراكی آن مثل متیل تستوسترون و جهت درمان بلند مدت از انواع تزریقی مانند ناندرولون استفاده می‌شود.

 

 

 

عوارض مهم مواد نیروزا:

 

1- عوارض قلبی و عروقی، افزایش میزان چربی‌های خون و در نتیجه افزایش احتمال بروز سكته قلبی و سكته مغزی، احتباس آب و نمك در بدن، افزایش میزان انعقاد خون، بی‌نظمی ریتم قلب، تغییر اندازه قلب، افزایش تعداد سلول های خون.

 

2- عوارض كبدی، اختلال كبدی، اثر بر سوخت و ساز كبدی داروها و استروئیدهای درون‌زا، احتباس صفرا و یرقان انسدادی، نارسایی كبدی، تخریب بافت كبد و سرطان های خوش‌خیم و بدخیم از عوارض درازمدت این داروهاست .

 

3- عوارض مردانه (آندروژنی)، جوش صورت، طاسی، كاهش تعداد اسپرم‌ها، تحلیل رفتن بیضه‌ها، عقیمی، تحریك‌پذیری، كاهش توانایی جنسی، بزرگ شدن پستان ها، احساس دفع فوری و مكرر ادرار.

 

4- عوارض خاص زنان، اختلال در قاعدگی، پرمویی، طاسی، كلفت شدن صدا، تحلیل پستان ها، قطع شیردهی، پوست چرب و آكنه.

 

5- عوارض عضلانی – اسكلتی، بسته شدن زودرس غضروف های رشد، توقف رشد قدی، عدم تناسب عضله با تاندون، تخریب مفاصل.

 

6- عوارض روانی، افسردگی، هیجان بیش ازحد، پرخاشگری، بی‌ثباتی عاطفی، حالت تهاجمی و خشونت، بی‌خوابی، اضطراب، اختلالات شخصیت و وابستگی روانی به دارو.

 

7- عوارض كلیه و پروستات، بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات و سرطان كلیه از عوارض مصرف طولانی آن است.

 

 

 

مكمل‌های غذایی:

 

مكمل به ماده‌ای اطلاق می‌شود كه پزشكان یا متخصصین ورزشی برای رفع نیازهای غذایی یا طبیعی ورزشكار به میزان محدودی و به صورت علمی تجویز می‌كنند. این مكمل‌ها شامل كافئین، كراتین و پروتئین است. اگر ورزشكار یك برنامه غذایی داشته باشد هیچ احتیاجی به مكمل‌های غذایی ندارد.

 

 

 

برخی از مكمل‌ها مضر و برخی هم آلوده به مواد دوپینگی هستند. ورزشكار باید یك تمرین حرفه‌ای و یك تغذیه مناسب داشته باشد و اگر در سطح حرفه‌ای این اعمال را به خوبی انجام داد آن زمان است كه پزشك متخصص به صورت محدود مكمل را برای ورزشكار حرفه‌ای تجویز می‌كند.

 

برخی مكمل‌ها هستند كه می‌توانند اثراتی مثبت داشته باشند ولی چون به صورت منفی استفاده می‌شوند اثرات نابجای بر جای می‌گذارند. در حال حاضر 99 درصد جوانان بدنساز كشور به صورت منفی از این مواد استفاده می‌كنند.

 

افراط و تفریط در هیچ كاری شایسته و پسندیده نیست، بیائید سالم ورزش كنیم.

چند مطلب اخیر آرشیو شده