تبلیغات
ریزش مو ، افزایش قد، چاقی ، لاغری ، مسائل جنسی و ... - دیابت
جستجوگر
  
ساعت و تاریخ

امکانات وبلاگ

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

لوگو کده وبلاگ
لینك به ما


تبلیغات

وبلاگ فارسی

آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

لینكدونی

 

 

دیابت

 

دیابت یک نوع اختلا ل در سوخت و ساز بدن است که در آن یا انسولین به تعداد کافی در بدن وجود ندارد یا انسولین موجود قادر  نیست تا وظایف خودرا به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون بالا  می رود. انسولین هورمونی است که توسط سلول های «بتا» واقع در پانکراس ترشح می شود و وظیفه اصلی آن کاهش قند خون است، پانکراس نیز یکی از غدد دستگاه گوارش است که در پشت معده قرار دارد بالا  بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، کلیه، چشم و سلسه اعصاب می شود.

 

دیابت نوع یک:

 اغلب به نام دیابت وابسته  به انسولین یا دیابت جوانان خوانده می شود.

در این نوع دیابت، تولید انسولین بسیار کم و یا متوقف می شود.

 درمان شامل تزریق انسولین همراه با تغییرات رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب می باشد.

 دیابت نوع یک معمولا  در دوران کودکی یا نوجوانی آغاز می شود اما ممکن است در هر سنی شروع شود. بهبودی کامل ندارد. یک بیماری خود ایمنی است به این معنی که بدن علیه سلول های خود فعال می شود. قبل  از کشف انسولین درسال 1920 بیماران مبتلا  به دیابت نوع یک معمولا  درهمان سال های اول تشخیص بیماری فوت می کردند ولی پس از کشف این دارو همه چیز تغییر کرد.

 

علا ئم و نشانه های دیابت نوع یک :

 علا ئم و نشانه های دیابت نوع یک با میزان افزایش گلوکز خون مرتبط می باشد  اغلب  افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا  می شوند نشانه هایی خواهند داشت که با معاینات پزشکی مشخص خواهد شد.

شایعترین نشانه های دیابت نوع یک شامل:

-دیر بهبود یافتن بیماری عفونی و افزایش استعداد ابتلا  به اینگونه بیماری ها

-  افزایش حجم  ادرار

-تشنگی شدید

- کاهش وزن علیرغم افزایش اشتها

- خستگی مفرط

 

دیابت نوع یک چگونه تشخیص داده می شود؟

 

 جمعیت کثیری از افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا  می شوند پس از گذشت یک ماه از پیشرفت نشانه ها تشخیص داده می شود. در موارد نادر، وقتی که نشانه ها مبهم تر هستند، ممکن است تشخیص بیماری طولانی تر شود. تست های در دسترس برای تشخیص دیابت نوع یک شامل موارد ذیل هستند:

 

 قند خون تصادفی:

 در یک تست تصادفی قند خون، نمونه خون به صورت تصادفی در هر زمان از روز بدون توجه به زمان مصرف غذا آزمایش می شود. طبق نظر انجمن دیابت آمریکا سطح گلوکز قند خون تصادفی بیشتر از mg/bl 200وقتی که با نشانه های دیابت همراه باشد، تشخیص دهنده دیابت می باشد.

 

قند خون ناشتا:

در یک تست قند خون ناشتا، نمونه خون بعد از یک دوره حداقل 8 ساعته بدون خوردن و نوشیدن گرفته می شود. نمونه خون صبح قبل از صرف صبحانه گرفته می شود. طبق نظرانجمن دیابت آمریکا اگر سطح گلوکز خون ناشتا در دو مرتبه آزمایش بیشتریا مساوی mg/bl 126 باشد تشخیص دیابت قطعی می شود. متداولترین تستی که برای تشخیص دیابت به کار می رود قند خون ناشتا می باشد.

 

 تست تحمل گلوکز خوراکی:

 در طی یک تست تحمل گلوکز خوراکی، ابتدا یک نمونه قند خون ناشتا گرفته می شود، سپس از فرد خواسته می شود تا 75  گرم گلوکز مصرف کند و قند خون دو ساعت بعد اندازه گیری می شود.

سطح قند خون کمتر از mg/bl 140 بعد از دو ساعت نرمال تلقی می شود. سطح قند خون بیشتر از mg/bl 200 بعد از دو ساعت مشخص کننده دیابت است. سطح قند خون بین 140 تا mg/bl 200 بعد از 2 ساعت نشانه اختلال تحمل گلوکز می باشد. این افراد باید در آینده از نظر ابتلا  به دیابت مرتبا بررسی شوند.

اختلا ل تحمل گلوکز یک عامل خطر برای  بیماری های قلبی است.

 

 دیابت نوع دو چیست؟

آنچه در دیابت تخریب می شود  فعالیت انسولین است. انسولین ماده ای است که به گلوکز اجازه می دهد توسط ارگان های مختلف بدن مصرف شود.

 

بر خلا ف دیابت نوع یک که تولید انسولین به طور کامل از بین می رود، علت دیابت نوع دو عدم هماهنگی بین نیاز بدن به افزایش ترشح انسولین و توانایی بدن در انجام این کار می باشد، مهم ترین دلا یل افزایش نیاز به انسولین افزایش توده چربی بدن و کاهش فعالیت فیزیکی می باشد.

 

از این رو موثرترین درمان شامل کاهش وزن و ورزش منظم است. استفاده از قرص ها می تواند به تحریک ترشح انسولین و موثر شدن انسولین کمک کند.

 

علائم و نشانه های دیابت نوع دو

متاسفانه دیابت یک بیماری بی سر و صدا است. در واقع سطح نسبتا بالا ی قند خون 200-180 (mg/bl ) نشانه ای در بیمار ایجاد نمی کند و ممکن است برای ماه ها یا سال ها علا مت دار نشود در حالی که آسیب های آن متوجه بدن می شود.

 

همچنین سطوح بسیار بالا ی قند خون (mg/bl 2200-200) فقط نشانه های خفیفی راایجاد می کند که شامل افزایش حجم ادرار، تشنگی غیرطبیعی می باشد در حالی که می تواند برای سال ها بدون علا مت باشد.

در همین زمان ممکن است ضعف و گرفتگی  عضلا ت و سایر نشانه های کوچک اتفاق بیفتد.

 

 سایر نشانه ها مانند کاهش وزن علیرغم افزایش اشتها و خستگی و افزایش استعداد ابتلا  به عفونت ها می باشد. علا یم نوروپاتی (عوارض عصبی پاها) و یا اختلالا ت بینایی نیز می توانند از علا ئم افزایش قند باشد که باعث مراجعه فرد به پزشک می شود.

 

اغلب، دیابت نوع دو به طور تصادفی تشخیص داده می شود  وبسیاری از بیماران از افزایش قند خود آگاه نمی باشند.

 

 دیابت نوع دو چگونه تشخیص داده می شود؟

 

دیابت و تغذیه

 

تغذیه در دیابت در مورد رژیم غذایی افراد دیابتی به شما حق می دهم اگر سر در گم باشید متاسفانه دراین زمینه اطلا عات کم نزد پزشکان متخصص و کادر واحدهای درمانی کشور موجود است.

 

حقیقت در مورد بیماران دیابتی این است که بدن این افراد تحمل میزان بالا ی قند خون را ندارد و به همین جهت باید وعده های غذایی آنها را به صورتی تنظیم نمود که در مدت زمانی کوتاه میزان قندی که وارد بدنشان می شود زیاد نباشد.

برای این منظور چند راه پیشنهاد می شود:

 

- کاهش میزان مصرف از مواد غذایی شیرین و حاوی مقدار زیاد کربوهیدرات; موادی نظیر انواع مرباها و نوشابه ها، قند و شکر و بیسکوئیت های شیرین و شیرینی و...

- کم نمودن حجم غذای خورده شده در هر وعده: به عنوان مثال یک فرد دیابتی به جای آن که هر روز از سه وعده غذایی و سه میان وعده استفاده نماید لا زم است از 3 وعده کم حجم و 5 یا شش میان وعده استفاده نماید که حتما یکی از آنها باید قبل از خواب باشد تا هنگام شب از خواب نپرند و با دیدن انواع خواب های آشفته و کابوس دچار کم خوابی نشوند.

- استفاده بیشتر از سبزیجات به همراه وعده های غذایی و همچنین استفاده از انواع میوه جات و غلا ت و حبوبات  پوست گیری نشده.

 

دیابت و بارداری

 

دیابت حاملگی، نوعی از دیابت است که اولین بار در یک خانم حامله به دنبال حاملگی پدیدار می شود. در آمریکا ازهر 100 خانم حامله، حدود 3تا 8 مورد به دیابت حاملگی مبتلا  می شوند، دیابت هم به بیماری اطلا ق می شود که قند خون بالا تر از حد طبیعی است.

بدن شما برای تولید انرژی گلوکز را مصرف می کند اما وقتی که میزان گلوکز خیلی بالا  باشد برای بدن شما مضر خواهد بود، وقتی مبتلا  به دیابت بارداری هستید، قند خون بالا  برای جنین شما مضر است.

 

عوامل خطر مبتلا  به دیابت حاملگی چیست؟

مبتلا  بودن یکی از اقوام درجه یک به دیابت

سن بالا ی 25 سال

اضافه وزن

داشتن سابقه دیابت بارداری و تولد نوزاد با وزن بیش از 4/5 کیلوگرم

اگر  اضافه وزن دارید و یا سابقه دیابت بارداری یا دفع قند در ادرار داشته اید، شما در معرض خطر بالا ی ابتلا  به دیابت بارداری هستید.

اگر یک یا تعداد بیشتری از عوامل خطر را داشتید خطر متوسطی جهت ابتلا  به دیابت بارداری دارید.

اگر هیچ یک از عوامل خطر را نداشتید خطر ابتلا  به دیابت بارداری در شما پایین است.

 

دیابت بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

 

تست تحریکی غربالگری گلوکز(GCT):

برای این تست، یک نوشیدنی شیرین میل خواهید کرد و پس از یک ساعت سطح قند خون شما چک خواهد شد. این تست درهر زمانی از روز قابل انجام است. اگر نتیجه این تست بالا تر از حد طبیعی باشد شما نیاز به بررسی های بیشتری دارید.

 

تست تحمل گلوکز(OGTT)

حداقل 3 روز قبل از انجام این تست، شما باید رژیم غذایی عادی داشته باشید و حداقل 8 ساعت قبل از انجام این تست ناشتا باشید. قند خون، قبل از انجام تست اندازه گیری می شود. پس از آن شما یک نوشیدنی شیرین(حاوی 100گرم گلوکز) می نوشید و قند خون شما، یک ساعت، دوساعت و سه ساعت بعد از آن چک می شود. اگر قند خون حداقل در دو مورد بالا تر از حد طبیعی باشد شما مبتلا  به دیابت بارداری هستید.

 

دیابت بارداری چه اثراتی بر روی کودک من خواهد داشت؟

تولد نوزاد با وزن بالا ; که این حالت می تواند منجر به زایمان سخت و آسیب به نوزاد شود.

کاهش قند خون نوزاد بعد از تولد

مشکلا ت تنفسی

ناهنجاری های جنینی

 

دیابت بارداری چگونه درمان می شود؟

یک الگوی غذایی مناسب

جهت طراحی یک الگوی غذایی مناسب برای خود و جنین با یک متخصص تغذیه مشورت کیند. از الگوی غذایی استفاده کنید که قند خون را در محدوده طبیعی حفظ کند. این الگوی غذایی شما را راهنمایی می کند که چه نوع غذاهایی بخورید، چقدر بخورید و چه وقت بخورید. نوع، مقدار و زمان مصرف غذا سه نکته مهم در حفظ قند خون در محدوده طبیعی می باشد.

مصرف شیرینی جات را محدود کنید.

سه وعده غذایی و همچنین یک تا سه میان وعده مصرف کنید.

از فیبرهای موجود در میوه ها، سبزیجات، غلا ت و نان، در رژیم روزانه خود استفاده کنید.

بر خلا ف تصور، نیاز پایه بدن به انرژی در حاملگی بالا تر نمی رود بلکه کمتر می شود و داشتن رژیم غذایی تحت نظر پزشک آسیبی به مادر یا جنین نمی رساند.

 

فعالیت بدنی مناسب

فعالیت هایی فیزیکی، از قبیل پیاده روی و شنا کردن به شما کمک می کند تا قند خونتان به حد طبیعی برسد. در مورد بهترین نوع فعالیت با پزشک خود مشورت کنید. اگر در حال حاضر فعالیت شما زیاد است از پزشک خود بخواهید شما را راهنمایی کند که الگوی ادامه فعالیت چگونه باشد.

 

تزریق انسولین (در صورت نیاز)

برخی از خانم های مبتلا  به دیابت بارداری، برای رسیدن به قند خون طبیعی علا وه بر الگوی غذایی و فعالیت فیزیکی به انسولین نیاز دارند. در صورت نیاز به انسولین پزشک دوز  انسولین و نحوه تزریق را به شما آموزش خواهد داد. انسولین برای جنین شما مضر نیست و از طریق جریان خون به جنین منتقل نمی شود.

 

بعد از تولد نوزاد، چگونه می توانم از بهبودی دیابت اطمینان حاصل کنم؟

شما باید 6تا 12 هفته بعد از تولد نوزاد تست قند خون را انجام دهید. در اکثر خانم های مبتلا  به دیابت بارداری، بعد از اتمام بارداری، دیابت از بین می رود ولی شما همچنان خطر ابتلا  به دیابت بارداری در حاملگی های بعدی و ابتلا  به دیابت نوع دو را خواهید داشت.

 

در صورتی که قند خون در دوران بارداری تحت کنترل نباشد، بررسی و پایش نوزاد در 24 ساعت اول ضروری است.

 

چگونه می توانم از ابتلا  به دیابت نوع دو جلوگیری کنم؟

- رسیدن به وزن ایده آل و حفظ آن: اگر وزن شما بالا تر از حد ایده آل باشد، 5 تا 7 درصد کاهش وزن، تغییرات زیادی را ایجاد می کند.

- حداقل 30 دقیقه  در روز فعالیت فیزیکی از قبیل پیاده روی، شنا داشته باشید.

- الگوی غذایی سالم داشته باشید میزان زیادی حبوبات، میوه و سبزیجات در رژیم روزانه خود مصرف کنید.

- از مصرف چربیها و غذاهای با کالری بالا  خودداری کنید. متخصص تغذیه در طراحی یک الگوی غذایی مناسب می تواند کمک کند.

 

چگونه می توانم از سطح قند خون خود آگاهی یابم؟

پزشک جهت کنترل قند خون، استفاده از دستگاه کوچکی که گلوکومتر نامیده می شود به شما توصیه خواهد کرد. شما باید یاد بگیرید که:

- چگونه از این دستگاه استفاده کنید.

- چگونه یک قطره خون از نوک انگشت خود بگیرید.

- محدوده طبیعی قند خون کدامست.

- چه زمانی قند خون خود را اندازه گیری کنید.

زمان هایی که باید قند خون را اندازه بگیرید:

وقتی از خواب بیدار می شوید.

دقیقا قبل از صرف غذا

1 تا 2 ساعت بعد از صرف غذا

تا 2 ساعت بعد از صرف ناهار

1 تا 2 ساعت بعد صرف شام

جدول زیر مقادیر قند خون طبیعی را در یک خانم حامله نشان می دهد:

کمتر از 90

کمتر از 140-130

کمتر از 120-110

بعد از برخاستن از خواب

یک ساعت بعد از غذا

2 ساعت بعد از غذا.

چند مطلب اخیر آرشیو شده