تبلیغات
ریزش مو ، افزایش قد، چاقی ، لاغری ، مسائل جنسی و ... - علل چروک صورت و درمان
جستجوگر
  
ساعت و تاریخ

امکانات وبلاگ

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

لوگو کده وبلاگ
لینك به ما


تبلیغات

وبلاگ فارسی

آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

لینكدونی

 

علل ایجاد چروک صورت و راه های درمان آن

 

چـروک صورت :

 عبارت است از به وجود آمدن شیارهای عـرضی در پیشانی و شیارهای طـولی در بین دو ابرو و نیز شیارهای کنار چشم ها و دهان و بر روی گونه ها. افراد سیگاری به علت از دست دادن چربی زیر پوستی و همچنین نقص در کلاژن سازی و علت های گوناگون دیگر دچار چروک زودرس می شوند . پوسـت های خشـک نسـبت به پوسـت های چـرب زودتر دچـار چروک می شوند که می تواند به دلیل علت زمینه ای پوست خشک باشد.

 

علل به وجود آورنده ی چروک :

 در ایجاد چروکِ صورت علت های گوناگونی وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم: مسئول نگه داشتن قوام پوست ، «کُلاژن» ( مهمترین پروتئین موجود در بافت های بدن ، استخوان ، غضروف و پوست ) داخل «درمی» ( لایه زیرین پوست ) است ؛ حال به هر علتی در روند کُلاژن سازی اختلالی به وجود آید پوست دچار چروک می شود.

 

 با افزایش سن ، کلاژن سازی کُـند می گردد، برای همین افراد مسن پوستی افتاده دارند. اختلالات ارثی در تولید کلاژن در بیماران سندرم مارفان و سندرم اهلر دانلس از این جمله اند. در برخی از این بیماران، پوست به علت نقص در کلاژن سازی دچار افتادگی زودرس می شود. عوامل محیطی که مهمترین آنها اثر آفتاب است، باعث تخریب رشته های کلاژن و آلاستین پوست و تشدید روند پیری پوست و ایجاد چین و چروک می شوند.

 

 

 علاوه بر کلاژن سازی علت های دیگری نیز در ایجاد چروک پوست دخیل هستند، از جمله ی این عوامل افزایش قـدرت عـضلانی زیر پوست است. افراد عـصبی و اخـمو به علت اسـتفاده زیاد از عضلات صورت دچار این حالت می شوند. افرادی که قـبلاً چاق بوده ولی دچار لاغری می شوند به علت از دست دادن چربی زیر پوستی دچار افتادگی پوست می شوند و چروک به وجود می آید. افراد سیگاری به علت از دست دادن چربی زیر پوستی ( عدم تغذیه مناسب و کاهش اشتها ) و همچنین نقص در کلاژن سازی و علت های گوناگون دیگر دچار چروک زودرس می شوند .

 

 پوسـت های خشـک نسـبت به پوسـت های چـرب زودتر دچـار چروک می شوند که می تواند به دلیل علت زمینه ای پوست خشک باشد ( عدم نگهداری آب در پوست به دلایل سرشتی ). علت های دیگری نیز وجود دارد که از حوصله این بحث خارج است. برای پیشـگیری از ایجاد چروک باید عـوامل ایجاد کننده آن را از بین برد از جمله: تغـذیه نامناسب - مصرف مواد مخدر و دخانیات - اعصاب متشنج ، استرس و ...

 

روش های متنوعی برای از بین بردن چروک صورت وجود دارد:

  1 مصرف کرم های مرطوب کننده تا حدودی می توانند چروک های ریز را به طور موقت از بین ببرد.

 2  میزان و مدت تماس با آفتاب هرچه کمتر باشد، عوارض آن کمتر است.

 3 اجتناب از دخانیات : مصرف سیگار باعث ایجاد خطوط عمیقی در لب فوقانی و تحتانی و کناره های چشم می شود.

 

 4  اجتناب از ایجاد کشش های غیرضروری در پوست : تشدید غیرضروری حالات صورت باعث

 

کشیدگی پوست می شود. با دیدن افراد در حالت مکالمه به راحتی می توان پی برد که چگونه

 

خطوط بیان حالات عاطفی در صورت تشکیل می شود. این مورد شاید بی اهمیت به نظر برسد اما

 

در درازمدت تأثیر آن زیاد است وقتی گاهی می توان خصوصیات اخلاقی و گذشته شخصیتی فرد را

 

روی این خطوط تشخیص داد. مسئول نگه داشتن قوام پوست ، «کُلاژن» است؛ حال به هر علتی

 

در روند کُلاژن سازی اختلالی به وجود آید پوست دچار چروک می شود. با افزایش سن ، کلاژن

 

سازی کُـند می گردد، برای همین افراد مسن پوستی افتاده دارند.

 

 5 مصرفی کافی ( البته نه افراط گونه و بیش از حد ) ویتامین C ، ویتامین A و ویتامین E که به عنوان مواد آنتی اکسیدان شناخته می شوند و احتمال تأثیر آنها با از بین بردن رادیکال های آزاد که یکی از علل تخریب کُلاژن و الاستین هستند – در بسیاری از مطالعات مطرح شده است.

 

 6  مصرف هورمون های جایگزین در خانم های یائسه: هورمون استروژن که هورمون اصلی زنانه

 

است نقش ثابت شده ای در ایجاد جوانی ، شادابی و طراوات پوست دارد در زنان یائسه میزان این

 

هورمون پائین می آید و به مصرف هورمون های جایگزین ( تحت نظر مستقیم پزشک متخصص

 

زنان ) می توان بسیاری از مشکلات این سنین را مرتفع ساخت.

 

 7 ایجاد سبک و روش زندگی سالم تر از نظر هیجانات و احساسات.

 8 انجام پیلینگ : چه به صورت تدریجـی با مصـرف کـرم های حـاوی AHA با درصـدهای پائین و چه به صـورت پیلینگ در مطــب با داروهای پیلینگ با درصــد بالا. با این روش ها تحریک پوست برای کُلاژن سازی صورت می گیرد.

 9 انجام لیزر با انواع گوناگون لیزر ( تحریک کُلاژن سازی)

 10 جدیدترین روش برای از بین بردن چروک صورت ، تزریق آمپول رقیق شده و غیرسمی شده ســم میکــروب بوتیلیسم (  BOTOX ) در داخــل عـضلات پوســت صـورت است. با این روش، عضلات صورت را فلج یا ضعیف می کنند که باعث از بین رفتن چروک صورت می شود. این روش موقتی است و البته چروک را واقعاً از بین نمی برد بلکه آن را ظاهراً محو می کند و بسته به نوع پوست افراد ، از 3 ماه تا 9 ماه طول می کشد. با تکرار تزریق ، این فاصله زمانی افزایش می یابد.

 

روش جدید درمان چین و چروك صورت

 

شش ماه پس از كشت و تكثیر فیبروبلاست و تزریق آن برای درمان چین و چروك، تا كنون دوازده بیمار این عمل را موفقیت آمیز انجام داده اند و پس از بررسی در كمیته اخلاق پزشكی و پژوهش های بالینی، مراحل اجرا و نتایج آن مورد تایید قرار گرفته و امكان انجام آن در مورد بیماران فراهم شده است.

 

برای انجام این عمل ابتدا تكه كوچكی (حدود 3 میلی متر مربع) از پوست پشت گوش بیمار برداشته شده و برای جدا كردن فیبروبلاست بافت و كشت و تكثیر آنها به پژوهشكده رویان فرستاده می شود. پس از حدود سه هفته سلول ها با حجمی معادل 20 میلیون عدد در میلی متر آماده تزریق می باشند.

اخبار جدید حاكی از موفقیت اخیر محققان "مركز تحقیقات پوست و سالك پژوهشكده ی رویان" در ابداع روش جدید درمان چین و چروك صورت است. دكتر محمد علی نیلفروش زاده (متخصص پوست و مو و فلوشیپ جراحی پوست،‌ لیزر و پیوند مو از انگلستان و كانادا) رئیس این مركز است كه به عنوان MEDICAL FACULTY در كنگره بین المللی سالانه ESHRS اروپا در سال 2003 لندن و سال 2003 برلین انتخاب شده و متد جدید جراحی پیوند مو را تحت عنوان" نیلفروش متد " در سال 2005 كنگره سالانه استرالیا مطرح كرده است.

 

پاسخگوی سئوالات زیر آقای دکتر محمد علی نیلفروش زاده می باشد.

 

* با توجه به این كه شما با همكاری پژوهشكده رویان موفق به تزریق سلول های فیبروبلاست جهت رفع چین و چروك صورت شده اید، سابقه ی انجام این كار در دنیا و نیز عملكرد سلول های فیبروبلاست را تشریح كنید.

 

سلول های فیبروبلاست یكی از سلول های مهم بافت پوستی بوده و عمل اصلی آن ساخت رشته های كلاژنمی باشد. این رشته های پروتئینی ساختمان اصلی ظاهر و نیز قوام و كشسانی پوست را تشكیل می دهند.

 

با گذشت زمان از میزان تولید رشته های پروتئینی کلاژن كاسته می شود و ظاهر جوان چهره از بین می رود.

 

ایران یكی از كشورهای پیشرو در این زمینه است و ما توانسته ایم با همكاری پژوهشكده رویان این عمل را برای اولین بار در ایران انجام دهیم.

 

 

* این روش دارای چه مراحلی است و چگونه انجام می شود؟

 

برای انجام این عمل ابتدا تكه كوچكی (حدود 3 میلی متر مربع) از پوست پشت گوش بیمار برداشته شده و برای جدا كردن فیبروبلاست بافت و كشت و تكثیر آنها به پژوهشكده رویان فرستاده می شود. پس از حدود سه هفته سلول ها با حجمی معادل 20 میلیون عدد در میلی متر آماده تزریق می باشند.

 

 

* هم اكنون از چه روش هایی جهت پُر سازی بافت و رفع چین و چروك پوست استفاده می شود و مزایا یا معایب احتمالی هر كدام از این روش ها كدامند؟

 

جست و جو برای یافتن یك روش درمانی مناسب جهت از بین بردن چین و چروك و جوشگاه های ناشی از جوش و نقایص پوستی همواره یكی از مباحث مورد علاقه ی پژوهشگران و پزشكان متخصص پوست و جراحان زیبایی بوده است. در این زمینه استفاده از مواد پُركننده (FILLER AGENTS) به عنوان یك روش درمانی از گذشته یدور پیشنهاد شده و تا كنون مواد مختلفی برای پُر كردن چروك های صورت و نیز جوشگاه های فرو رفته و باقیمانده از جوش و محل زخم ها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. چنانكه در قرن گذشته پارافین به عنوان یك پُر كننده برای انجام این كار پیشنهاد شد كه خیلی زود ناكارآمدی و عدم پذیرش این ماده از طرف بدن اثبات گردید. به طور كلی مواد پُر كننده را می توان به 3 دسته تقسیم كرد:

 

1- مواد صناعی

 

2- مواد با منشا حیوانی

 

3- مواد با منشا انسانی

 

از مواد صناعی می توان به شكلی از سیلیكون مایع پالایش شده اشاره كرد كه در سال 1960 معرفی شد و تا 30 سال پس در آن تاریخ مورد استفاده قرار گرفت. اما مشكلات متعدد از جمله بروز واكنش های حساسیتی باعث توقف استفاده از آن شد.

 

یك ماده صناعی دیگراسید پلی لاكتیك (POLY-L-LACTIC ACID) یا PLA است كه یك پلیمر صناعی استریل و زیست سازگار می باشد. تزریق این ماده در درم عمقی باعث می شود فرآیند سنتز كلاژن توسط میكروذرات این پلیمر تحریك شود.

 

از مواد پُر كننده ی چین و چروک با منشا انسانی می توان چربی، كلاژن خود فرد و در آخر تزریق فیبروبلاست كشت داده خویش سازگار(اتولوگ) را نام برد.

 

تزریق چربی مستلزم انجام جراحی و استخراج بافت چربی از محل هایی مانند شكم است و دوام آن نیز چند ماه بیشتر نیست.

 

كلاژن خویش سازگار نیز از پوست خود بیمار گرفته می شود. در این روش از پوستی كه در جراحی های زیبایی برداشته می شود، كلاژن استخراج می گردد و برای به دست آوردن 1 میلی لیتر محلول حاوی كلاژن 5 درصد، حدود 2 اینچ مربع از پوست مورد نیاز است.

 

یك ماده پراستفاده دیگراسید هیالورونیك است كه یك ماده طبیعی بوده و توانایی ترمیم چروك ها و نقایص متوسط تا شدید را دارد. اسید هیالورونیك در همه بافت های انسان و حیوان یافت شده و زیست سازگار است.این اسید نقش مهمی در حجم دادن به پوست، شكل دادن به چشم ها و كشسانی مفاصل بازی می كند. با افزایش سن در انسان سلول ها به تدریج توانایی ساخت این ماده را از دست می دهند.

 

در مورد معایب این راهكار درمانی می توان به انتظار نسبتا طولانی برای بروز آثار درمانی اشاره كرد، زیرا ظهور نتایج منوط به گذشت زمان و انجام كلاژن سازی در بافت است. البته در كشورهای دیگر گران بودن این روش یكی از معایب آن به حساب می آید.

 

* غیر از سلول های فیبروبلاست، آیا طرح های دیگری در زمینه سلول های درمانی در دست اجرا دارید؟

 

بله. كشت و تكثیر سلول های ملانوسیت یا سلول های رنگدانه پوست جهت بیماران مبتلا به لك و پیس یا ویتیلیگو و كشت و تكثیر سلول های كراتینوسیت برای كاشت در محل جوشگاه های باقیمانده از سوختگی از طرح های دیگری است كه در "مركز تحقیقات بیماری های پوست و سالک" در دست اجراست و نتایج آن در آینده اعلام خواهد شد.

 

 

سوالات

پاسخ تمامی سوالات زیر توسط دکتر صداقت پبشه دارای بورد تخصصی پوست و مو زیبایی داده شده است

تلفن مطب : 88206544- 88206545 – 88881101

 

سوال 1:

 

با سلام و عرض ادب اقای دکتر اینجانب 29 سالمه دارای چین و چروکهای بسیار عمیق در نواحی پیشانی ودور چشم می باشم لطفا من را راهنمایی بفرمایید

 

پاسخ:

 

 باسلام  درصورتی که چروک عمیق باشد بهترین درمان استفاده از امپول بوتاکس است اگر چروک ریز است می توان با داروهای ضد چروک در مدت زمان طولانی مداوا کرد .ضمنا لیزر و جراحی هم در مواردی کمک کننده هستند

 

 

سوال 2 :

 

همسر من موقع خندیدن و یه مقدار اخم کردن چین و چروک در گوشه های چشم او به وجود می آید که زیاد است و او 27 سال دارد

 

پاسخ :

باسلام در اطراف چشم پوست دارای خصوصیت قابل ارتجاعی است و بهر حال در یک حدی در همه افراد چین وجود دارد ولی در صورتی که چین بیش از حد معمول است به کمک داروهای ضد چروک دور چشم و در صورت زیاد بودن به کمک امپول بوتاکس درمان پذیر است

 

 

سوال 3 :

با سلام و خسته نباشیدمن حدودا ۳۰ سال سن دارم و دور چشمانم اخیرا چروکهای بوجود آمده می خواستم خواهش کنم مرا جهت رفع چروکها راهنمایی کنیدو اگر میسر است وقت ملاقات حضوری می خواهمبا تشکر

           

 

پاسخ :

 

داروها ،لیزر و جراحی روش های درمان است می توانید با تلفنهای مطب که در سایت است تماس بگیرید تا شما را ویزیت کنم

 

 

سوال 4 :

 

با عرض سلام چند سوال داشتم ۱-بهترین راه درمان چین و چروک چیست؟ ۲-این که گفته بودند بیلینگ صورت را تا یک ماه بشدت زشت میکند ایا درست است یا نه چون شنیده بودم اینجوری نیست۳- هزینه لایه برداری شیمیایی چقدر است؟

           

پاسخ :

 

بسته به سن و جنس ورنگ پوست و اوضاع اقتصادی فرد فرق می کند ،خیر پیلینگ ظرف یکی دو هفته قرمزی و مختصر تیرگی برطرف می شود،بین سی تا پنجاه هزار تومان است

 

 

سوال 5 :

 

یا سلام آیا با لیزر می توان چروک دور چشم را ازبین ببرد (کشیدن پوست یدون عمل جراحی ) این کار امکان پذیر است

 

پاسخ :

 

در صورتیکه چروک سطحی باشد بهترین درمان لیزر است

 

 

سوال 6 :

 

آقای دکتر سلام.خسته نباشید.من۲۰ سالمه و به طور مادرزادی قدری افتادگی پلک داشتم که به همین دلیل دربچگی دو بار عمل کردم. به خاطر همین عملها پوست پلک چشمم نسبت به دیگری نازک و حساس شده و دارای چین و چروک شده.می خواستم از شما بپرسم که چطور میتونم پوستم رو قوی کنم و این چین و چروک ها رو از بین ببرم؟

           

پاسخ :

 

استفاده از کرم دور چشم در این مورد کمک کننده است ،دوری از افتاب و استفاده از عینک افتابی لازم است ضمنا باید ویزیت شوید که اگر به کمک لیزر مقدور بود به شما کمک شود

 

 

 

چند مطلب اخیر آرشیو شده